Pogórze Gubałowskie

SZLAKI TURYSTYCZNE POGÓRZA GUBAŁOWSKIEGO

Pogórze Gubałowskie jest częścią Pogórza Spisko-Gubałowskiego, a najwyższymi wzniesieniami są Butorowy Wierch (1160 m n.p.m) i Palenica Kościeliska (1183 m n.p.m.). Jednak najpopularniejszą jego częścią jest Gubałówka (1123 m n.p.m).

Szlak żółty  

Papieska trasa pielgrzymkowa: Krzeptówki – Gubałówka – Ząb – Bustryk – Sierockie – Bańska Wyżna - Bańska Niżna – Zaskale – Ludźmierz,
długość 24 km.

Szlak prowadzi z Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem grzbietem Pogórza Gubałowskiego do Sanktuarium Matki Bożej
w Ludźmierzu i jest pamiątką historycznego przejazdu św. Jana Pawła II. Corocznie w pierwszą sobotę czerwca przechodzi tędy wielotysięczna pielgrzymka Sursum Corda.

Szlak czerwony  

Czerwony Szlak Powstania Chochołowskiego: Chochołów – Poronin, długość 22 km. To również długi turystyczny szlak czerwony na przełęcz Trzy Kopce.

Szlak ten jest bardzo atrakcyjny pod kątem widokowym. Z Chochołowa szlak prowadzi przez górę Ostrzysz, poprzez Tominów Wierch (1018 m n.p.m.), Gruszków Wierch (1030 m n.p.m.) na Gubałówkę, następnie ze zbocza Gubałówki schodzi na wschód Rafaczańską Grapą tuż obok wyciągu Harenda polanami schodzi do Suchego i przez potok Biały Dunajec do Poronina. Dalej turystyczny szlak czerwony prowadzi z Poronina na przełęcz Trzy Kopce w Pieninach. Łączy ze sobą teren Podhala, Spisza i Pienin. Z Poronina prowadzi przez Galicową Grapę i Gliczarów Górny do Bukowiny Tatrzańskiej. Stamtąd schodzi do Doliny Białki i terenami polskiego Spisza przez Czarną Górę, Rzepiska, Łapsze Wyżne do Dursztyna. Dalej terenami lesistymi Pienin Spiskich szlak mija zamek w Niedzicy, Jezioro Sromowieckie i prowadzi przez Sromowce Wyżne i Kąty do Pienińskiego Parku Narodowego na przełęcz Trzy Kopce.

Szlak niebieski  

Gubałówka - Butorowy Wierch – Kościelisko
Polana Szymoszkowa – Butorowy Wierch – Kościelisko

To szlak łączący Gubałówkę i Butorowy Wierch. Można wjechać na szczyt Gubałówki kolejką linowo-terenową. Spacer Gubałówką oferuje niezapomniane widoki na Tatry Zachodnie. Można też wjechać koleją krzesełkową z Polany Szymoszkowej. Znajduje się w połowie drogi między Gubałówką, a Butorowym Wierchem. Na Butorowym Wierchu działa kolej linowo-krzesełkowa skąd można zjechać na dół podziwiając szczyty górskie i okolice Kościeliska i Zakopanego.

Szlak zielony  

Kiry - Groń - Rysulówka - Prędówka - Butorowy Wierch, długość 6 km.

Szlak łączy Kiry u wylotu Doliny Kościeliskiej z Butorowym Wierchem. Po drodze możemy zobaczyć Ośrodek Biathlonowy Kościelisko. Idąc dalej i wyżej dochodzimy na Prędówke. To przepiękny punkt widokowy, idealne miejsce na odpoczynek i czas na chwilę modlitwy przy kapliczce pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Trasa dalej prowadzi przez lasy i pola na Butorowy Wierch. A temu towarzyszy zapierający dech w piersiach widok na Tatry.

Szlak czarny, niebieski, żółty           

Zakopane (dolne Krupówki) - Gubałówka – Palenica Kościeliska – Mietłówka – Płazówka – Kojsówka – Hurchoci Wierch – Witowski Przysłop - Magura Witowska – Oravice (SŁOWACJA), długość trasy 22 km.

To szlak, który łączy Zakopane z Oravicami na Słowacji. Większa część szlaku biegnie malowniczymi polanami śródleśnymi.