Zabytki i architektura

Jednym z przejawów kultury ludowej jest budownictwo. We wszystkich miejscowościach gminy możemy spotkać się z zabytkami architektury drewnianej, takimi jak kościoły, kapliczki, dzwonnice i inne, a obok nich powstają nowe budynki, równie piękne, współczesne, ale nawiązujące do tradycji.

DOMY

Chałupa góralska wpisana jest w podtatrzański krajobraz i posiada cechy wyróżniające ją wśród innych typów domów. Budowana była z miejscowych materiałów – drewna (iglastego), na podmurówce z piaskowca i przybierała prostą formę dostosowaną do surowych warunków klimatycznych. Tradycja budowania z drewna jest na Podhalu wziąć żywa. Drewniane domy wznoszone są w całej Gminie Kościelisko. Można także zamówić wykonanie domu z płazów, wtedy będzie on wykonany przez miejscowych „budorzy”, a następnie przewieziony i złożony we wskazanym miejscu w Polsce lub za granicą.


KOŚCIOŁY I KAPLICE

Z krajobrazem Podtatrza nierozłącznie związane są drewniane kościółki, kapliczki i krzyże przydrożne. W Witowie, Dzianiszu i Kościelisku znajdują się drewniane kościoły parafialne, które choć budowane w XX wieku, mają formę nawiązującą do dawnych kościołów budowanych na Podhalu, Spiszu i Orawie. Powściągliwa forma zewnętrzna kontrastuje z bogatym snycerskim wykończeniem wnętrza.

KOŚCIOŁY I KAPLICE W WITOWIE

  • Parafia – Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej
  • Kaplica pod wezwaniem św. Jana w Dolinie Chochołowskiej
  • Kaplica pod wezwaniem św. Anny na Płazówce
  • Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa

KOŚCIÓŁ W DZIANISZU

  • Parafia – Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej

KOŚCIOŁY I KAPLICE W KOŚCIELISKU

  • Parafia – Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza
  • Kaplica Zakonu Księży Kanoników Regularnych Laterańskich w Kirach, pod wezwaniem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej