Święto Dzieci Gór w Kościelisku 2019
22.07.2019 | godz. 18:00
Kościelisko | Scena plenerowa (w razie niepogody Dom Ludowy)
Wstęp Wolny!
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych zapraszamy na występ zespołów:
grupy z Wyspy Wulkanicznej Lan Yu z Tajwanu oraz Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca "Polany" z Kościeliska.
W roku szkolnym 1947-48 przy Szkole podstawowej im. Wł. Jagiełły w Kościelisku z inicjatywy nauczycielki j. polskiego, rodowitej góralki, siostry poety Stanisława Nędzy-Kubińca, Pani Heleny Knurowskiej powstał dziecięcy zespół regionalny. Przez kilka lat zespół wchodził w skład zespołu Małe Podhale prowadzonego przez Andrzeja Haniaczyka. W roku 1978 nadano mu nazwę: Szkolny Zespól Pieśni i Tańca POLANY im. Stanisława Nędzy-Kubińca i tak trwa do dziś..
Na przestrzeni lat zmieniała się historia zespołu zmieniali się jego kierownicy, instruktorzy i członkowie. Te prawie 70 lat obfitowało w wiele występów, koncertów, podróży, festiwali ale także w wiele nagród i wyróżnień.
Zespół brał udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. w Czechach, Bułgarii, Macedonii, Włoszech.
W tym roku 2016 zespół zdobył brązowe kierpce w Tatrzańskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem.
W październiku 2014 r. nagrodzony został Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności.
Grupa z wyspy wulkanicznej Lan Yu - licząca 45 km2 (usytuowaną pomiędzy Tajwanem a Filipinami).
Wyspa jest domem dla Tao, mniejszości etnicznej, która wyemigrowała na wyspę z archipelagu Batan 800 lat temu. Wyspa jest im znana jako Ponso no Tao "Wyspa ludu" lub Irala. Z całkowitej obecnej populacji 5036 mieszkańców, około 4200 należy do pierwotnej społeczności Tao, a pozostałe 800 to głównie Chińczycy Han. Z przyczyn składowania na wyspie odpadów nuklearnych (mimo protestów organizacji ekologicznych) - wysepka i lud Tao może wkrótce zniknąć. W związku z tym, szkoła, do której należą dzieci, przygotowała program opowiadający ich etniczną historię by móc zachować pamięć o nich dla przyszłych pokoleń na świecie.
Wyspa zaliczana jest do "górzystych" - z 8 szczytami, największy ma 552 m.
Tao nie mają instrumentów tradycyjnych, oprócz wszystkiego co imituje dźwięk bębnów, perkusji do rytmu i taki skład podali w karcie (instrumenty pestle, mortar - dosłownie "moździerze"). stanowi 40 osób, w tym 32 dzieci (12 dziewczynek i 20 chłopców) w wieku 10-13 lat.
W opisie programu zatytułowanym "Lan Yu i Tao" zespół podaje aż 11 jego elementów, w którym są m.in. tradycyjne pieśni Tao, tańce męskie i tańce kobiece wraz z rytuałami nawiązujące do połowów ryb, tańce dziękczynne do matki ziemi, rytuały z łodzią, min. rytuał budowy łodzi, która zawsze musi pomieścić 10 osób a budowie towarzyszą modlitwy i ceremonie. Opowieść o budowie łodzi jest również historią ojca i syna, gdzie ojciec reprezentuje tradycje a syn nowoczesność, co powoduje konflikt pomiędzy tym co stare a tym co nowe.
Serdecznie zapraszamy!