Gmina Kościelisko z główną nagrodą w IV edycji Programu „Przyjazna Polska”
Podczas uroczystej Gali Finałowej, 24 listopada w EXPO XXI w Warszawie wręczono nagrody samorządom charakteryzującym się profesjonalnym zarządzaniem, umiejętnościami tworzenia korzyści rozwojowych oraz przedsiębiorczością.
Program skierowany jest do wszystkich polskich gmin, niezależnie od ich wielkości, położenia lub liczby mieszkańców. Gminy, które uzyskują tytuł „Przyjazna Polska” przede wszystkim zapewniają przyjazne podejście administracji do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i gości. W rozwoju społeczno-ekonomicznym i dbaniu o środowisko naturalne kierują się zasadami społecznej odpowiedzialności oraz dążą do zrównoważonego rozwoju.
Laureaci programu dbają również o rozwój dzieci i młodzieży poprzez działania podejmowane w zakresie edukacji, sportu, kultury i rekreacji. Kolejną cechą jest stwarzanie korzystnych i godnych warunków życia dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Podkreślamy jednocześnie, iż każda gmina może w indywidualny sposób dbać o swoją atrakcyjność. Oprócz certyfikacji ogólnej w programie dostępne są różnorodne kategorie.
Certyfikat „Przyjazna Polska” samorządy mogą zdobywać w dziewięciu kategoriach tematycznych: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody.
W tegorocznej edycji programu „Przyjazna Polska” Kapituła Programu wyłoniła 9 Laureatów.
Nagrody Główne – statuetki przyznano trzem wyróżniającym się gminom. Podczas Gali Finałowej przedstawiciele nagrodzonych gmin odebrali statuetki z rąk dr Przemysława Kulawczuka Przewodniczącego Komisji Ogólnopolskiej Programu „Przyjazna Polska”, Anny Szcześniak, członka Komisji Ogólnopolskiej Programu „Przyjazna Polska” oraz Jacka Mrowickiego – Prezesa INC RATING Sp. z o.o.
Nagroda dla Gminy Kościelisko to wyraz uznania dla konsekwentnego budowania „Marki Kościelisko” połączonego z szeroko zakrojonymi działaniami na rzecz zachowania, promocji i udostępniania turystom dziedzictwa, tradycji i kultury regionu oraz za ogromną dbałość o architektoniczne i przyrodnicze dziedzictwo gminy.
Zasady weryfikacji Gmina zgłaszając się do programu wypełnia Deklarację przystąpienia do programu, która zaświadcza, że na jej terenie w ciągu minionego roku realizowano inwestycje oraz że posiada ona prawo do podejmowania decyzji administracyjnych w zakresie inwestycji przez cały rok. Następnie gmina wypełnia ankietę zawierającą informacje na temat działań, przedsięwzięć, rozwiązań funkcjonujących w gminie, mających na celu budowę przyjaznego środowiska oraz zapewnienie profesjonalnego podejścia administracji gminy do inwestorów, biznesu oraz mieszkańców. Jeżeli gmina zadeklarowała uczestnictwo w certyfikacji tematycznej wypełnia również ankietę tematyczną, która dotyczy kategorii wybranej spośród 9 certyfikacji.
W gminach, które spełniły formalne wymogi I etapu przeprowadzane są audyty, które weryfikują informacje podane w ankietach. Kapituła Programu decyduje o przyznaniu certyfikatów „Przyjazna Polska” na podstawie wyników ankiet, audytów oraz rekomendacji Komisji Programu.