"Królewskie pasje" Mieczysława Króla-Łęgowskiego
W piątek 20 stycznia w Kościelisku będzie miało miejsce otwarcie niecodziennej wystawy poświęconej postaci zmarłego niedawno Mieczysława Króla- Łęgowskiego.
W imieniu Wójta Gminy Kościelisko, Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko, oraz rodziny i przyjaciół artysty zapraszamy serdecznie.
Na wystawę złożą się zarówno eksponaty ze zbiorów starego sprzętu narciarskiego, jak i rzeźby, góralskie spinki i poezja Mieczysława KrólaŁęgowskiego.
Zbiory będzie można oglądać od 19.01. – 30.04.2017 r. w Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku.
Mieczysław Król-Łęgowski urodził się w 1951 roku w Zakopanem jako syn Wacława i Zofii z domu Gut.
Praktykował w rodzinnej pracowni kowalskiej, szybko zdobywając uprawnienia -kowalskie.
- Mioł jo se tam homerskie kowadło, śrobstok, klysce, i wselenijakie młotki - pisze o sobie w kczeladniczosiążce Tadeusza Jankowskiego „Pasje Mieczysława Króla Łęgowskiego”.
Przez czas jakiś uprawiał skoki narciarskie. Pracował m.in. w wytwórni nart w Szaflarach oraz w Centralnym Ośrodku Sportu.
Posiada uprawnienia konserwacji zabytków - restaurował m.in. Willę Koliba.
Był radnym miasta Zakopane.
Kolekcjoner - to słowo najlepiej charakteryzujące tego niezwykłego człowieka. Swoje serce oddał nartom. Bo kolekcjonował głównie sprzęt narciarski - deski, buty, kije, foki. W swoim domu na zakopiańskich Bachledach stworzył bogate i jedyne takie w Polsce muzeum. Dzięki jego unikatowej kolekcji ocalał dawny narciarski świat Zakopanego, nawet ten sprzed ponad 100 lat. Kolekcja nart liczy ponad 200 par. Kolekcjonował także inne przedmioty i sprzęty związane z zimowymi sportami: łyżwy, buty, sztućce.
Jego pasjami były również kowalstwo artystyczne, rzeźbiarstwo, metaloplastyka, poezja.
Rodzina – żona Anna, córki Bożena, Katarzyna, Kornelia, Przyjaciele i jego pasje pomagały mu wytrwać w ciężkiej chorobie, z którą zmagał się od lat.
- Mietku żyłeś godnie i twórczo, odszedłeś godnie i dzielnie jak na Wielkiego Człowieka przystało. Jest dla nas ogromnym honorem, że mogliśmy być wśród Twoich przyjaciół. Przyrzekamy, że dzieło Twojego życia nie zostanie zapomniane, a będzie pokazane następnym pokoleniom. Żałuję, że nie zdążyłem za Twojego życia, ale wierzę niezłomnie, że z Królestwa Niebieskiego będziesz nam wciąż Patronem” - napisał o Mieczysławie Królu Łęgowskim Rafał Sonik, przyjaciel artysty, który poza swoją działalnością przedsiębiorcy i sportowca od lat integruje wokół siebie środowisko Ludzi Kasprowego – dawnych mistrzów śnieżnych tras, ratowników i przewodników górskich.
Mieczysław Król Łęgowski bywał stałym uczestnikiem spotkań Ludzi Kasprowego, organizowanych na Hali Kondratowej oraz na zakopiańskich Lipkach.