Tatry Zachodnie
Największa, zachodnia część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Tatry Zachodnie mają powierzchnię ok. 400 km², co stanowi niemal połowę całej powierzchni Tatr. 25% powierzchni Tatr Zachodnich znajduje się w Polsce, reszta na Słowacji. Jezior jest tutaj znacznie mniej niż w Tatrach Wysokich; największe z nich to Niżni Staw Rohacki, po polskiej stronie jedynym większym jest Smreczyński Staw.
Szczyty Tatr Zachodnich (z wyjątkiem Rohaczy i Giewontu) są łagodne i mają kopulasty kształt. Są jednak bardzo atrakcyjne turystycznie dzięki temu, że mają więcej wysokogórskich hal i dużych, nagich partii wierzchołkowych porośniętych tylko niską murawą, z których roztaczają się rozległe widoki. Znacznie więcej jest tutaj także jaskiń i wielkich wywierzysk. Wapienne skały tworzą liczne turnie i bardzo strome ściany, w których istnieje wiele dróg wspinaczkowych dla taterników. Wyznakowane są liczne szlaki turystyki pieszej i nartostrady, a także trasy rowerowe. W Tatrach Zachodnich znajduje się 7 schronisk turystycznych (4 w Polsce, 3 na Słowacji)
W Polsce:
- schronisko PTTK na Hali Kondratowej,
- schronisko PTTK na Hali Ornak,
- schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej,
- hotel górski PTTK na polanie Kalatówki,
Na Słowacji:
- schronisko Zwerowka
- schronisko Żarskie
- chata Czerwieniec
- autokemping „Raczkowa”.
Jaskinie udostępnione do turystycznego zwiedzania:
- z oświetleniem, przewodnikiem i płatnymi biletami wstępu: Jaskinia Mroźna,
- do samodzielnego zwiedzania: Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa, Smocza Jama, Dziura.
Tatry Zachodnie wchodzą w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego. Za wstęp pobierane są niewielkie opłaty przez TPN oraz Wspólnotę Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi, której własnością jest część Tatr Zachodnich w rejonie Doliny Kościeliskiej, Lejowej i Chochołowskiej.
SZLAKI TURYSTYCZNE TATR ZACHODNICH czytaj więcej >>